یک پاک کننده ملایم ساخته شده برای نوع پوست خود انتخاب کنید. 

پوست می تواند از خشک تا چرب و هرجای دیگر باشد. هنگام انتخاب یک پاک کننده ، موادی متناسب با نوع پوست خود انتخاب کنید تا بتوانید نوع مناسب TLC را به پوست خود بدهید. روی بطری نوشته خواهد شد که آیا این ماده برای پوست های چرب ، پوست خشک ، پوست ترکیبی یا انواع پوست است. [1]

  • به عنوان مثال ، اگر پوست خشک و حساسی دارید ، یک پاک کننده مرطوب کننده و عاری از رنگ و عطر انتخاب کنید. از پاک کننده هایی که حاوی مواد خشن یا خشک کننده هستند مانند الکل یا مواد قابض اجتناب کنید.
  • اگر پوست شما چرب است ، به دنبال یک پاک کننده ملایم مبتنی بر صابون باشید که برای از بین بردن آلودگی و چربی های پوست شما طراحی شده باشد.
  • اگر مستعد شکستن هستید ، پاک کننده ای انتخاب کنید که شامل مواد ضد آکنه مانند اسید سالیسیلیک یا بنزوئل پراکسید باشد. و البته کرم ها و سرم های گیاهی نیز برای این موارد وجود دارد. [2]

صورت خود را دو بار در روز بشویید. 

در طول یک روز منظم ، انواع مختلف مواد ناخالص می تواند روی پوست شما جمع شود ، منافذ پوست را مسدود کرده و منجر به تحریک شود. برای شاد و سالم نگه داشتن پوست ، صبح و شب صورت خود را بشویید. شستن آن هنگام شب بسیار مهم است ، زیرا باکتری ها ، آلودگی ها ، مواد آرایشی یا محصولات مراقبت از پوست و سایر آلودگی هایی را که ممکن است در طول روز روی پوست شما جمع شده باشند از بین می برید.

  • همچنین شستن صورت در هر زمان تعریق بسیار مهم است ، زیرا تعریق می تواند باعث تحریک پوست و مسدود شدن منافذ پوست شود.
  • مگر اینکه عرق کرده باشید یا صورتتان به خصوص کثیف شده باشد ، سعی کنید بیش از دو بار در روز به شستن صورت خود ادامه دهید. شستشوی زیاد باعث تحریک پوست شما می شود.
  • برای جلوگیری از خشکی و تحریک پوست ، با آب خنک یا ولرم بشویید و با استفاده از انگشتان خود مواد پاک کننده خود را بزنید. همیشه به جای مالیدن صورت ، آن را خشک کنید.

پس از شستن پوست ، آن را مرطوب کنید.

 شستشو می تواند صورت شما را خشک کند. همیشه پس از تمیز کردن پوست ، یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید ، در حالی که هنوز کمی مرطوب است. این به شما کمک می کند تا درخششی تازه و شبنم داشته باشید ، خطوط ریز را به حداقل برسانید و از التهاب و شکستگی جلوگیری کنید. همچنین بهتر است قبل از آرایش ، از مرطوب کننده استفاده کنید. مرطوب کننده ای انتخاب کنید که فاقد رنگ ، عطر ، الکل و سایر مواد خشن باشد. [4]

  • به دنبال "غیر کمدی زا" یا "منافذ پوست را مسدود نمی کند" را روی برچسب جستجو کنید.
  • آفتاب می تواند به پوست شما آسیب برساند و پیر شود ، بنابراین قبل از بیرون رفتن در طول روز ، مرطوب کننده ای با SPF (فاکتور محافظت در برابر آفتاب) حداقل 30 استفاده کنید.

چند بار در هفته لایه برداری کنید تا پوست شما صاف و یکدست شود. 

لایه برداری گاه به گاه می تواند پوست شما را یکدست کرده و زبری و لکه ها را کاهش دهد. با این حال ، لایه برداری بیش از حد معمول ممکن است برای پوست شما سخت باشد ، بنابراین خیلی خود را تحریک نکنید. سعی کنید از درمان لایه برداری ملایم 2-3 بار در هفته استفاده کنید و در صورت بروز شکستگی ، خشکی یا تحریک ، دفعات آن را کاهش دهید. [5]