پنج نوع پوست مختلف وجود دارد: شما کدام یک دارید؟

نوع پوست خود را یک بار برای همیشه مشخص کنید!

بسیاری از محصولات در بازار وجود دارد که پوست چرب ، پوست خشک یا پوست حساس را هدف قرار می دهد - اما چگونه می توانی فهمید که کدام نوع پوست را داریم؟

دکتر لسلی باومن ، متخصص پوست و نویسنده  کتاب"راه حل انواع پوست" ، در یک نامه الکترونیکی  در ارتباط با سایت گفت: "بیشتر افراد در حدس زدن نوع پوست خود، اشتباه می کنند.آنها در مورد چرب یا خشک بودن و داشتن پوست حساس بیشتر اشتباه می کنند.

تشخیص دادن نوع واقعی پوست بسیار دشوار است زیرا می تواند به مرور زمان تغییر کند و این تغییر می تواند تحت تأثیر آب و هوا ، هورمون ها و رژیم غذایی باشد. (همچنین بحث بر سر این است که آیا درست می باشد که پوست "طبیعی" و "حساس" جزو انواع پوست هستند.)

در اینجا چند توصیه از متخصصان پوست در مورد چگونگی تشخیص نوع پوست خود به همراه نکات مربوط به مراقبت از پوست و توصیه های پاک کننده و مرطوب کننده برای هرکدام آورده شده است:

1. پوست چرب

پوست برای مرطوب نگه داشتن خود روغن های طبیعی ترشح می کند ، اما برای افرادی که پوست چربی دارند ، این فرآیند ممکن است بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد ، به خصوص اگر منافذ بزرگتری داشته باشند.

دکتر دوریس دی ، بنیانگذار پوست و زیبایی در شهر نیویورک در مصاحبه با یک سایت معتبر گفت: "هرچه منافذ بزرگتر ، غدد چربی فعال تر و غدد چربی فعال تر، ترشح بیشتری دارند."

این می تواند باعث لایه نازک روغنی روی صورت شما در طول روز و التهاب پوستی شود.

دکتر دوریس دی گفت: "اگر متوجه شوید كه هنگام استفاده از مرطوب كننده و تقریباً هر چیزی كه استفاده می كنید ، پوست شما ملتهب می شود، شما مستعد پوست چرب هستید."

باومن گفت ، افرادی که پوست روغنی دارند نیز ممکن است در یافتن کرم ضد آفتاب که احساس چسبندگی و سنگین نکند ، مشکل داشته باشند.

اگر پوست چربی دارید ، باید از استفاده کرم های غلیظ و مرطوب کننده ها خودداری کنید. با این حال ، این بدان معنا نیست که باید به طور کلی از هیدراتاسیون صرف نظر کنید.

دکتر دی گفت: "پوست چرب هنوز هم می تواند خشک باشد ، زیرا روغن و آب دو چیز متفاوت و مجزا از هم هستند."

وقتی پاکسازی پوست انجام می شود ، شستشو و ماسک صورت مناسب می تواند مفید باشد.

اگر پوست شما بسیار چرب است ، دکتر دی می گوید شما ممکن است صبح از مرطوب کننده بگذرید و فقط در شب آبرسانی کنید (اما هرگز صبح کرم ضد آفتاب را حذف نکنید).

2. پوست خشک

دکتر دی می گوید که اولین علامت که شما پوست خشک دارید این است که رنگ آن کسل کننده و بی روح است

پوست خشک کسل کننده به نظر می رسد زیرا اغلب در لایه ای از سلول های مرده پوست پوشیده شده است. نور از هر جهت مختلف سلولهای خشن پوست را منعکس می کند ، در حالی که اگر پوست شما آبرسانی شده باشد ، سطح صافی دارد که نور را به طور یکنواخت منعکس می کند ، بنابراین درخشان تر به نظر می رسد.

بسیاری از عوامل می توانند به خشکی پوست منجر شوند ، از جمله قرار گرفتن در معرض آفتاب ، دوش گرفتن آب و لایه برداری بیش از حد با محصولاتی مانند اسید سالیسیلیک یا گلیکولیک اسید.

دی می گوید ، با افزایش سن ، پوست به طور طبیعی خشک می شود.

به نظر واضح است ، اما اگر مستعد خشکی پوست هستید ، مهمترین کاری که باید انجام دهید این است که آن را مرطوب نگه دارید.

بامان توصیه می کند از دوش بسیار گرم و محصولات حاوی مواد شوینده یا سولفات ها جلوگیری کنید  زیرا  انجام این کار ها باعث تحریک پوست می شود.

وقتی نوبت به مرطوب سازی می رسد ، پوست خشک می تواند به جای یک لوسیون یا ژل ، یک محصول خامه ای را کنترل کند. دکتر دی توصیه می کند علاوه بر ضد آفتاب ، از یک مرطوب کننده کرم صبح و شب استفاده کنید.

3. پوست های حساس

دکتر باومن گفت: "پوست حساس پوست مستعد التهاب است."

افرادی که پوست حساس دارند ممکن است دچار آکنه ، روزاسه یا اماس پوست تماسی و نوعی جوش قرمز و خارش دار شوند. وی گفت ، ممکن است پوست حساس نیز به ویژه مستعد لک و سوزش باشد.

وی افزود: افرادی که دارای پوست حساس هستند ممکن است نسبت به برخی مواد خاص واکنش بیش از حد داشته باشند و به همین دلیل ، آنها باید از ترکیبات بیش از حد سخت در تمام محصولات زیبایی خود فراتر از مراقبت از پوست خودداری کنند. به عنوان مثال ، افراد مبتلا به آکنه باید از ایزوپروپیل میریستات ، یک ماده محبوب در نرم کننده های مو اجتناب کنند.

برای جلوگیری از تحریک ، باومن می گوید افرادی که پوست حساس دارند باید از استرس و تحریک اعصاب، گرمای بیش از حد و محرک هایی مانند الکل یا استرس جلوگیری کنند ، زیر هر کدام از این مسائل می تواند پوست افراد را شدیدا تحریک کند.

از نظر دکتر دی، پوست ، پوست حساس با نوع پوست خشک همپوشانی دارد.

دی گفت: "من به خشکی پوست حساس هم فکر می کنم. مثل اینکه اگر هر چیزی را روی آن اعمال کنید ، آن را پس می زند یا می سوزد یا قرمز می شود."

او می گوید که پوست حساس لزوماً یک نوع پوست دائمی نیست ، بلکه در صورت استفاده بیش از حد از پوست یا لایه برداری بیش از حد یا استفاده از محصولات بیش از حد خشن ، می تواند ایجاد شود.

دکتر دی گفت: اگر از محصولات مناسب استفاده می کنید ، آنها نباید حساس باشند."

4. پست ترکیبی

یک تعریف جهانی برای پوست ترکیبی وجود ندارد و برخی از متخصصان پوست ، از جمله بامان ، فکر می کنند که یک نوع پوست واقعی مانند روغنی یا خشک نیست.

باومان گفت: "نوع پوست می تواند فصلی تغییر کند. ترکیب به این معنی است که شما در زمستان خشک و در تابستان چرب هستید. برخی از افراد به اشتباه از آن به معنای چربی پوست در منطقه T صورت استفاده می کنند ، اما این به عنوان یک نوع پوست چرب طبقه بندی می شود.
سایر متخصصان پوست معتقدند که پوست ترکیبی نوعی پوست مشخص است که با مقادیر مختلفی از تولید چربی روی صورت مشخص می شود.
دکتر دی گفت: "پوست ترکیبی در قسمت پیشانی و بینی چربی بیشتری دارد و روی گونه ها خشک تر است." "گاهی اوقات اطراف دهان می تواند خشک و روغنی باشد و به طور کلی حساس تر باشد."
اگر احساس می کنید بالای ابرو پایین پیشانی و روی بینی شما نسبت به بقیه صورت چرب تر است ، دکتر دی توصیه می کند فقط در آن نواحی از محصولی مناسب برای پوست چرب استفاده کنید.
وی گفت: "شما در واقع می توانید محصولات مختلفی را به بینی و پیشانی خود بمالید."
همچنین می توانید بسته به نوع خشکی یا چربی پوست در فصول یا زمان های مختلف ماه ، پاک کننده های متناوب داشته باشید.

5. پوست عادی

همانند پوست ترکیبی ، تعریف پوست طبیعی بسیار مشکل است. دکتر دی خاطرنشان می کند: "عادی" فقط به معنای هر چیزی است که برای شما طبیعی است.
وی در گفتگویش گفت: "من واقعاً فکر نمی کنم چیزی به نام" پوست طبیعی "وجود داشته باشد. "شما حالت طبیعی خود را دارید ، بنابراین حالت طبیعی شما ترکیبی ، خشک یا روغنی خواهد بود. من حدس می زنم اگر می خواهید یک دسته بندی کنید ، پوست طبیعی پوستی است که می تواند بسیاری از چیزها را بدون واکنش بیش از حد تحمل کند. "
بامان موافق است که هیچ تعریف پزشکی از پوست طبیعی وجود ندارد ، اما به طور کلی ، این بدان معنی است که پوست عادی، پوست سالم و آبرسان است.
وی گفت: "پوست طبیعی باعث ایجاد سبوم کافی برای آبرسانی به پوست می شود ، بنابراین ، در واقع ، پوست طبیعی پوستی چرب است و فقط تولید سبوم به اندازه کافی برای حفظ سلامت پوست باعث کنترل پوست می باشد. پوست سالم کلمه بهتری خواهد بود ، اما این نیز یک نوع پوست واقعی نیست.